RSS Feed

Chleb na zakwasie żytnio-razowy słonecznikowy

Składniki

I. Na zaczyn:
4 łyżki zakwasu żytniego
1 l wody letniej przegotowanej
4 szkl mąki żytniej

II. Na ciasto chlebowe:
0,5 kg mąki razowej
0,5 kg mąki pszennej
0,4 l wody letniej przegotowanej
2 łyżki soli
1 szkl słonecznika

dodatkowo:
1 łyżka miękkiej margaryny lub masła
0,5 szkl płatków owsianych

*1 szkl = 250 ml

Przygotowanie

Etapy wykonania:

Najpierw należy zatroszczyć się o zakwas. Najprościej poprosić kogoś, kto regularnie piecze domowe chleby o odłożenie małej porcji zakwasu. Lub wyhodować go samodzielnie, wybierając jeden z wielu dostępnych przepisów.

A gdy już mamy drogocenną dziką kulturę drożdży:

I.
Wymieszać zakwas z wodą i mąką, przykryć i zostawić na 8-10 godzin w temperaturze pokojowej, aby mieszanina została poddana działaniu kultur dzikich drożdży i powstał zaczyn. (Za każdym razem pamiętajmy o przegotowaniu i przestudzeniu wody używanej do przygotowania zaczynu!).

Po upływie tego czasu odłożyć do słoika 4 łyżki na zakwas na kolejne pieczenie, przykryć gazą i zostawić na 24 godziny w temperaturze pokojowej. Następnie gazę przymocować do słoika i całość wstawić do lodówki na 5-7 dni.
Uwaga! Chleb można piec już kilku dniach, najlepiej robić to raz na tydzień, aby zakwas wciąż ulegał odświeżaniu.

II.
Do pozostałej części zaczynu dodać oba rodzaje przesianej mąki, sól i stopniowo wewając letnią wodę, wyrabiać luźne ciasto. Można to robić dłońmi lub za pomocą miksera z hakiem. Ciasto musi zostać dokładnie wyrobione, aby nie pozostały grudki mąki. Na koniec połączyć wszystko z ziarnami słonecznika. 2 podłużne blaszki keksówki o wymiarach ok. 30×15 cm wysmarować cienką warstwą masła lub margaryny i obsypać dokładnie płatkami owsianymi. Przelać ciasto (powinno sięgać 3/4 wysokości każdej blachy) i pozostawić do wyrośnięcia na 1,5 godziny.

Blaszki z wyrośniętym ciastem wstawić na kratę do piekarniku nagrzanego do 220 st. C przez ok. 20 minut, następnie obniżyć temperaturę do 200 st. C przez kolejne 40 minut. Najlepiej sprawdza się ustawiene góra + dół. Skórka chleba po upływie tego czasu powinna być zrumieniona i twarda. Po puknięciu wydawać głuchy odgłos. Chleb wyjąć z foremek, odwrócić do góry nogami i dopiec przez około 10 minut, aby boki i spód również stały się chrupiące.

Chleb można przed pieczeniem posmarować wodą i obsypać ulubionymi ziarnami. Ja lubię go w postaci skromnej, z szarobrązową chrupiącą skorupką, smakowicie trzaskającą pod nożem, więc nie smaruję niczym. Zamiast ziaren słonecznika można wsypać ziarna dyni lub orzechy włoskie.
Po upieczeniu pachnie delikatnie zakwasem i zachowuje świeżość przez wiele dni. Smakuje wspaniale z masłem i wędliną lub serem oraz ulubioną zieleniną.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: